Sundby obhájil triumf na Tour de Ski, 45. Bajčičák

11.01.2015 Celý región

Val di Fiemme 11. januára (TASR) - Nórsky bežec na lyžiach Martin Johnsrud Sundby obhájil triumf na Tour de Ski. V nedeľňajšej záverečnej siedmej etape 9. ročníka prestížnej série s ostrým stúpaním na zjazdovku Alpe Cermis pri Cavalese dosiahol čas 29:27,4 min a o 34,5 s predstihol svojho krajana Pettera Northuga, ktorý na celkové víťazstvo na Tour stále čaká. Tretí skončil Rus Jevgenij Belov (+51,1), slovenský reprezentant Martin Bajčičák obsadil v konečnom účtovaní 45. miesto.

Líder celkovej klasifikácie Svetového pohára Sundby vybiehal na náročnú 9 km dlhú trať s celkovým prevýšením 425 m s hendikepovým štartom na druhom mieste s trojsekundovým mankom na Northuga, po polovici trate ale svojho konkurenta predstihol a v strmom svahu získal rozhodujúci náskok. Po ôsmich kilometroch už mal na čele k dobru vyše 30 sekúnd a suverénnym spôsobom sa tešil z víťazstva. Za Northugom uspel v súboji o tretiu priečku Belov pred Švédom Calle Halfvarssonom (+1:04,2). Trojnásobný víťaz Tour Švajčiar Dario Cologna skončil piaty (+2:06,6).

"Som šťastný, že sa mi podarilo obhájiť triumf. Predpovedal som, že tohtoročná Tour bude veľmi tesná a to sa aj potvrdilo. Dnes som už cítil únavu aj po sobotňajšom náročnom behu, ale prekonal som to a dal som do toho všetko. Na začiatku stúpania som vedel, že mám na to vyhrať a teší ma, že som bol dnes o niečo silnejší ako Petter," povedal v bezprostrednej reakcii Sundby, ktorý ako druhý muž v histórii po Colognovi dokázal uspieť na Tour de Ski dvakrát za sebou.

Jediný slovenský reprezentant na štarte záverečnej etapy Martin Bajčičák vybiehal na trať ako predposledný na 45. mieste so stratou 14 minút a na tejto pozícii aj finišoval. Jeho strata na víťaza v cieli predstavovala 16:01,1 min.